• COVID a víno

  Život nám prináša rôzne obdobia. A toto je pre všetkých z nás dosť obtiažne.

  Každý vníma momentálnu situáciu v našej a ostatných krajinách úplne inak a každý k nej aj inak pristupuje. Jeden sa bojí, druhý je v pohode… Každé jedno obmedzenie je pre človeka nepríjemné.

  Ale jedno Vám nikto nezakáže.. otvoriť si fľašku dobrého vínka a vychutnať si ju či už doma, vonku na záhrade.. ale maximálne 100 metrov od domu 😉

  A ak nie, tak zoberte deku a urobte si nádherný piknik v prírode. Veď teraz je najkrajšia a plná krásnych farieb. Rozmanitosť jesene je ako rozmanitosť vína – v každom kúsku iná a okúzľujúca.

  Dúšok dobrého vínka padne skoro každému dobre. A dokonca je to aj zdravé.

  Zabudnite aspoň na chvíľku na všetky starosti, či už ide o pracovné, rodinné alebo tieto epidemiologické. Spravte niečo pre seba a oddýchnite si. Každý jeden z nás si to zaslúži.

  V tomto období je pre našu krajinu teraz dosť dôležité, aby sme ju podržali. Kúpou slovenských výrobkov podporíme našu ekonomiku. Brať veci zodpovedne a riadiť sa nariadeniami, ktoré sa od nás teraz vyžadujú.

  Len tak dosiahneme viac.

  Chráňme si, čo máme. (Hlavne naše zdravie, lebo to si nikto za peniaze nekúpi.)

  Veríme, že teraz trávite veľa času doma s rodinou. Užívajte si tieto spoločné chvíle.

  Snáď sa čoskoro vidíme.. a nie len na dvojmetrové odstupy 😉

  Spolu to zvládneme.

  Pekný deň priatelia a na zdravie!

 • Bag in Box

  ČAS LETNÝCH GRILOVAČIEK A ZÁHRADNÝCH PÁRTY
  Chystáte letnú oslavu či posedenie vonku pri grile, v spoločnosti priateľov máme pre vás zopár jednoduchých tipov, ako zažiť neopakovateľné chvíle plné pohody, dobrého jedla a nálady s vínom z vlastných viníc JM Vinárstva Doľany v praktickom balení BAG IN BOX.

  Urobte dojem na svojich priateľov hneď pri zvítaní ponúknite ich pohárom správne vychladeného ovocného vína s bonusom ovocia v pohári. Netreba si robiť príliš veľké starosti s výzdobou tú nám zabezpečí okolie, na stôl stačí pár sviečok, kytica záhradných alebo poľných kvetov, sedenie oživte farebnými dekami pre hostí , ktoré zahrejú. Atmosféru večera Vám dotvoria farebné lampióny.
  Na prvom dojme naozaj záleží, očarte svojich priateľov aj skvelým receptom, s ktorým zabodujete. Výnimočnú chuť šťavnatého grilovaného mäsa, syrov, rýb, alebo zeleniny podporte správne vychladeným vínom. Čo je lepšie a osviežujúcejšie počas letného dňa či večera ako pohár sviežeho vínka? Výber vína nám ovplyvňuje letná sezóna mali by byť svieže, ľahké, iskrivé s výraznejšou kyselinou, ovocné, minerálne a aromatické s nižším obsahom alkoholu. Pokračovať v čítanií Bag in Box

 • Výber vína

  Plesová sezóna je v plnom prúde, čo všetko jej predchádza?

  Plesová sezóna je obdobie, ktoré začína víkendom po Troch kráľoch a trvá s pravidla až do „škaredej“ Popolcovej stredy. Spoločenská udalosť dlho očakávaná zábava pri výnimočnej atmosfére, skvelej hudbe a dobrom jedle, ktorá je spojená so spoločenským tancom. Ples býva okrem rôznych gastronomických pochúťok spojení aj vychutnávaním si tak tradičného nápoja, akým je víno. Pokračovať v čítanií Výber vína

 • Aktuálne z našej pivnice

  Počas uplynulého týždňa sa v pivnici nášho vinárstva ukončil proces filtrácie kvasničných kalov. Určite sa mnohí z Vás pýtate, čo to vlastne je? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zodpovedať túto otázku.

  Kvasinky, po ukončení procesu kvasenia, čiže premeny hroznového cukru na alkohol, hynú. Vyššie hladiny etanolu pôsobia na kvasinky toxicky, kvasinky tak postupne odumierajú a ich schránky sedimentujú na dne kvasných nádob. Tento kvasničný sediment nazývame kvasničné kaly (ďalej len hrubé kaly). Do hrubých kalov radíme aj zrniečka, vínny kameň , či iné pevné nečistoty, ktoré sa podobne ako kvasinky hromadia na dne nádob. Kaly sa od vína oddeľujú hlavne kvôli uľahčeniu procesu filtrácie vína. Ich vplyv na tiché vína je skôr negatívny – ovplyvňujú “aromatiku” a môžu tvoriť zákal vo vine. Pokračovať v čítanií Aktuálne z našej pivnice

 • Jeseň vo vinohradoch s príchuťou Mladých vín.

  Tak ako leto za sebou rýchlo zatvorilo dvere a jeseň začala dostavať svoje čaro, prichádza nával farieb vôní a s ním aj dlho-očakávane koštovky mladých vín.

  Vinice začínaju hrať pestrofarebnou jesennou paletou farieb, hmlistý opar sa ťahá nad vinicou, objavujú sa prvé jesenné slnečné lúče. Vzduchom letí jemná pavučinka ktorá nám oznamuje príchod babieho leta jesenné dni sú plné vôni posledných dozretých odrôd hrozna. U nás vinica ukázala výsledok celoročnej práce v nej, tohtoročné počasie prialo úrode a dobrej kvalite hrozna. Na zber bolo treba pripraviť vinicu, ale aj pivnicu. Zber hrozna bol len začiatkom práce pre vinára. Kvalitné víno sa rodí vo vinici ani u nás tomu nie je inak. Posledná voňavá odroda vo vinici a v pivnici „ školenie vína“ stáčanie, čirenie a filtrácia vína. Pivnica vonia kvasnicami, muškátom, iršaiom, cabernetom ….

  Pokračovať v čítanií Jeseň vo vinohradoch s príchuťou Mladých vín.