Ani sme sa  nenazdali a od 30. výročia založenia firmy v roku 1986 nám už ubehlo zopár rôčkov. Hoci sa vývojom vinárstva menia aj nároky a požiadavky samotných zákazníkov, stále môžeme povedať, že patríme k jedným z najúspešnejších vinárstiev na Slovensku. Práve preto sme sa opäť rozhodli ísť na trh s tvárou mužov troch generácií, ktorí stoja za úspechom nášho vinárstva.

Pôvodnú etiketu limitovanej edície „ALIBERNET 30“ k 30. výročiu založenia JM Vinárstva nahradila nová, modernejšia “FAMILY RESERVE MIKUŠ“ s vínom Cabernet Sauvignon ktoré patrí k dominantnejším odrodám pestovaným v našich viniciach. Etiketu vnímame ako tvár vína, ktorá predáva. Podáva nám informácie o obsahu vo fľaši, pôvode vína, odrode viniča a mnohé iné. Práve vďaka nej dokážeme aj lepšie spoznať víno, ktoré nám zachutilo. Každá etiketa by podľa nás mala reprezentovať ľudí a prostredie, z ktorého víno pochádza. Naše etikety rozprávajú príbeh o rodisku vína, obci v ktorej sídli vinárstvo, o slovenskej ľudovej tematike, novošľachtencoch pestovaných na úpätí Malých Karpát a teraz aj prostredníctvom novinky „FAMILY RESERVE MIKUŠ“ príbeh troch mužov, ktorí zasvätili život nielen vinárstvu a vinohradníctvu, ale aj rodinnému podniku a všetkému s tým spätému.

S využitím svojich dlhoročných skúseností a vycibrených chuťových pohárikov pripravil Jozef Mikuš k 30. výročiu víno, presne podľa svojich predstáv a požiadaviek. Toto víno „ALIBERNET 30“ iste potešilo nejeden jazýček priateľov vína. Ešte dnes v ňom cítiť lásku a ťažkú prácu vinára i nejedného vinohradníka. Pri zrode novouvádzaného vína na trh „FAMILY RESERVE MIKUŠ“ stál aj jeho syn Marek Mikuš, ktorý dozeral na kvalitu vína už od jeho počiatku vo vinici. Vinica je srdcom nášho vinárstva, o ktorú sa treba starať ako o vlastné dieťa, venovať jej svoj voľný čas, lásku, chrániť ju pred nástrahami, ktoré nám príroda pripravuje.

K 30. výročiu založenia firmy v roku 2016 sme si dali záväzok, že oslavovať sa bude prácou a snahou o zlepšenie kvality dopestovanej úrody a vyrobených vín. S odstupom času môžeme povedať, že tento záväzok bol najlepšou voľbou pre zdarnú existenciu firmy. Tak obrovský tlak na cenu a kvalitu, najmä za posledných 5 rokov, sme doposiaľ nezažili.

Etiketa „FAMILY RESERVE MIKUŠ“ rozpráva príbeh o dedičstve z generácie na generáciu. Hovorí sa, že syn by mal byť kópiou svojho otca, ale u nás to veru nie je tak celkom pravda. Marek je postavou a citom celá mama, no zmysel pre humor a zodpovedný prístup k práci zdedil po otcovi. Jednotlivé generácie si  odovzdávajú všetky skúsenosti, poznatky a  ponaučenia. Dôvod je úplne jednoduchý, aby sa nasledujúca generácia netrápila nad maličkosťami a odskúšanými vecami, ale aby napredovala vždy o krok vpred. „ALIBERNET 30“ rozprával príbeh hlavne o Jozefovi Mikušovi. O tom ako od začiatku stál pri vzniku vína – od rezu viniča po dozrievanievoňavých bobúľ, cez celý proces spracovania hrozna, školenie vína až po fľašovanie. Aktívne sa podieľal na zrode etikety, ktorá niesla v sebe hodnotu informácií nielen o víne, ale aj našom vinárstve. Dnes pri zrode vín stojí už aj so synom Marekom, ktorý dohliada a drží strážnu ruku nad našimi 180-timi hektármi viníc. V pivnici spolu trávili mnoho hodín výmenou názorov a diskusiou o tom, akým smerom sa vydať a ako by víno malo chutiť aj s ohľadom na meniace sa trendy vo vinárstve. Spolu sa učili informovať o vlastnostiach svojich vín, ako vyzdvihnúť ich chuť či kvalitu a na druhej strane vedieť reagovať na podnety a požiadavky trhu.

Novinka „FAMILY RESERVE MIKUŠ“ je skĺbenie práce troch generácií, v ktorej ucítite lásku, zmysel pre zodpovednosť k vykonanej práci, niečo staré, niečo nové, a získate aj pocit, že dlhé chvíle strávené diskusiou pri pohári vína na rodinných poradách majú zmysel.

Máte viac ako 18 rokov?

Obsah je vhodný iba pre návštevníkov starších ako 18 rokov.